KPZ (krabička poslední záchrany)


Je třeba si uvědomit, že sám název KPZ je výstižný – je to ta nejposlednější záchrana, kterou použijeme, když už jde opravdu o život a nezbyla žádná další možnost. Nejde o pouhý výdobytek civilizace. Použijeme ji s rozmyslem, protože pak už nám nezbude vůbec nic.

Rozlišujeme tři druhy KPZ:


● Mini (krabička od zápalek, případně nějaká plechová, velká přibližně jako Tic-Tac a uložená v pytlíku)

Obsahovat by měla tři zápalky, 50Kč (2€), režnou nit s jehlou, tři špendlíky, spínací špendlík, kousek svinutého drátku, minikompas (stačí zmagnetizovaná střelka), papír, tužku, jeden Paralen (případně Ibufrofen a černé uhlí, pokud se vejdou), žiletku, tabletku na očištění vody/moče a vatu (troud).

Důležité! Jelikož KPZ obsahuje léky, je třeba je vždy po dvou letech vyměnit za nové. Pokud jste použili plechovou krabičku, nezapomeňte do ní dát škrtátko!

● Midi (domácí zápalky zabalené v uzavíratelném igelitovém pytlíku)

Zde tvoří obsah vlasec (1-2m), háček na ryby, křesadlo (odporová spirálka s baterkou jako provizorní malý ohřívač/tavič nebo zapalovač), kus provázku (1-2m), dostatek tenkého vázacího drátu, baterka do hodinek, případně malé natahovací hodinky, malý nožík, krystalka, vojenský otvírák na konzervy (lze dát na klíče), záložní SIM s dobíjecím kreditem, píšťalka, svíčka, podpalovač a malá lahvička s kvalitním rumem.
Samosebou můžeme využít již zhotovenou a sofistikovanější KPZ, kterou lze koupit. Doporučujeme náramek na ruku Paracord s píšťalkou a křesadlem 4v1 či 5v1, případně jinou variantu KPZ, která se vejde např. do peněženky. Jde nám ale skutečně o to, co si můžeme nachystat doma sami, či co můžeme sehnat za pár korun z běžných potřeb a co bude stačit pro
případ největší nouze.

● Maxi (igelitový pytel o objemu 1l):

V největší z variant KPZ by se měl nacházet mobil s baterkou, FM rádiem a sluchátky, dále solární nabíječka (powerbanka), flash s knihami SAS apod., papírový miniatlas (min. mapa okolí), rádio pro chytání dlouhých vln (DV/DS), švýcarský nůž, kombinačky, větší kus pevného drátu na opravení obuvi, izotermická fólie zlatostříbrná o velikosti 140x200cm Steriwund, kapesníčky a kus suché tkaniny (riflovina, bavlna).

Je třeba si uvědomit, že varianty midi a mini jsou tím nejzákladnějším k přežití. Měli bychom určitě zvážit, kterou z krabiček v krizové situaci použijeme. Nezapomínejte na to, že i pořadí hraje svou roli.

Z kupovaných hard KPZ doporučujeme:
SADA PRO PŘEŽITÍ GERBER BEAR GRYLLS BASIC KIT
Firma Gerber před nedávnem přivedla na trh novou řadu produktů Survival Series neboli Série pro přežití. Ústřední postavou, která prezentuje tyto produkty, je veterán britské SAS Bear Grylls. Tato základní krabička poslední záchrany je jedním z řady velice povedených výrobků. Záchrana života je ten nejpřirozenější a nejzákladnější pud snad každého tvora. Tato sada na přežití vám poskytne základní komponenty, které jsou pro přežití v divočině nejdůležitější. Být připravený = zůstat naživu! Sada pro přežití obsahuje nepromokavý pytlík se zapínáním, malý nůž Gerber Mini-Paraframe, píšťalku, podpalovač, šitíčko, vlasec na rybaření nebo na pasti, provaz, bavlněný smotek na podpal, lehký nylonový ripstop pytlík s nepromokavým zipem, návod pro komunikaci s leteckou záchranou a SOS – Land to Air rescue instructions and SOS, a konečně kapesního rádce se zásadami přežití – Priorities of Survival. Hmotnost sady je 119 gramů.

Doporučujeme udělat si variantu MINI, tu vložit do varianty MIDI a tu následně do varianty MAXI – důvod je prostý, čím „hlouběji“ sáhneme, tím více se blížíme na kraj života a smrti. Druhý, ne méně dobrý styl je dát každou variantu do jiné „kapsy“.

Jak se obléci?
Vhodné jsou kalhoty s dlouhými nohavicemi – nejlépe odepínatelnými, kvalitní terénní obuv, pásek (případně provaz kolem pasu) pro zavěšení dalších věcí, jako je např. čutora na vodu,
termoska nebo sekera; dále vesta/bunda s mnoha kapsami a další – inspiraci můžete nalézt v každém armyshopu.


Vhodnost střihu vlasů

Za krátké vlasy vás nikdo nezatahá a nezapletou se do roští, nemusí se tak často umývat. Delší vlasy jsou vhodné na zimu kvůli ochraně hlavy a krku, pokud nemáme čepici. Tím nechceme říci, aby se ženy zbavovaly svých krásných vlasů, pouze připomínáme možná rizika, která z toho vyplývají.

Komentáře

Napsat komentář