Začínáme se Scrivenerem

Jak jsem slíbil, tak dělám (takový vánoční dárek pro vás, kteří chtějí své psaní posunout zase o kousek dál).
Z diskuze jinde vyplynulo, že je to dobrý nápad (něco takového udělat – i když už jsou na to i video návody), tak doufám, že se vám mé zpracování bude líbit.

V dnešním příspěvku se zaměřím na nastavení projektu v Scriveneru – velice výkonného nástroje pro ty, kteří to se psaním myslí vážně a u jedné knížky nejspíše nezůstanou, či mají dosti spletitý příběh, který si žádá poněkud propracovanější a přehlednější prostředí, než je Word. Prostředí, kde se vše slučuje do jednoho, kde je vše pohromadě na kupě a přitom velice přehledně.

Dneska začínáme první ze série článků (minulé byly jen takové letmé navnadění) o Scriveneru (dále jen SV)… tedy o tom, jaké možnosti nabízí a co vše umí.

Jako první se vám objeví nabídka toho, co vlastně chcete psát a dle toho se zobrazí daný projekt.

Totéž okno můžete zobrazit pomocí: File -> New projekt…

Buď můžete začít s čistým štítem (Blank), nebo s již předefinovaným prostředím… já si přizpůsobil prostředí Novely, jak můžete vidět na obrázku a nazval jsem ho Základním prostředím…
Ale k tomu se teprve dostaneme – takové schéma se dá uložit, takže následná opakovaná práce s prostředím odpadne a vy si tak předdefinujete vaše prostředí, které hodláte používat v budoucnu.
Nyní budeme pracovat s Novelou. Postupně uvidíte, co vše a jak nastavit (co se týče Projektu), co se týče samotného nastavení Scriveneru, tak o tom bude další článek.


Důležité!!!

Předem upozorňuji, že prostředí ve kterém pracuji, je linuxová beta!!! Takže se o dost liší od klasické placené verze pro Windows, či macOS. Nicméně na pochopení, kde co hledat je to vesměs stejné. Netřeba v tom hledat žádnou vědu, protože základní menu je víceméně u všech programů stejné. Scrivener sice není česky (zkusím se domluvit s autory, že to počeštím), ale i přesto, že není česky, tak umí češtinu (dá se implementovat slovník), ale to už jsem odbočil.


Takže postoupíme dál, do Save as napíšeme název našeho projektu, v našem případě: Tutorial SV pro web, ve Where si vybereme pomocí Browse složku, kde bude náš projekt uložen a stiskneme Create, tedy vytvořit projekt, čímž se nám daný předdefinovaný projekt otevře a již v něm můžeme pracovat.

Jak vidíte, tak na levé straně je vše co můžeme použít a co kam dát. Je mi jasné, že ne každý umí anglicky, takže si jednotlivé věci pojmenujeme po svém (česky), abychom v tom měli pořádek i přehled a nemuseli marně vzpomínat, na co je který cizojazyčný název. 🙂 Můžete si to ponechat, tak jak to je, ale já jsem zvolil jiné umístění některých položek, či jiné zcela vypustil, ale to už je na vás.

Manuscript je v podstatě Kniha, Chapter je kapitola a Scene je konkrétní scéna (nemusíte ji tam mít). Characters jsou charaktery postav a places jsou místa, která v ději jsou použita, jako například domov, kancelář, bar, les ap.

Složka Front Matter je zde pro pozdější využití – přesněji řečeno až na finální fázi celé knihy (Název, titulní strana, copyright, věnování, obálka a anotace).

Research je pak na doprovodné texty (Podklady), webové stránky, obrázky atd. které používáme pro daný text – je to tedy všechno ostatní, co nepatří do knihy, ale co potřebujeme pro práci s textem (Složka Sample Output je jen příkladem – lze ji smazat) .

V Template Seets jsou pak ještě jednotlivé věci upřesněny a to jak co se postav týče, tak i míst – jsou to v podstatě předdefinované popisy, které pak můžete zkopírovat a umístit buď o Místa, nebo do Postav (Charakterů).



Vše, co je na levé straně ve stromě se dá mezi sebou řadit a přesouvat, mazat, i kopírovat (duplikovat), takže po dokončení všeho potřebného nám vznikne právě takovýto základní projekt viz. obrázek níže.



Nicméně, není to zdaleka vše, co je třeba nastavit. Ale o tom až příště.

Pokud se vám s tím nechce tzv. piplat, tak stačí zkopírovat tuto složku tam, kam potřebujete: https://drive.google.com/drive/folders/1yc3jN1txqapVwP89gSB1fbIFbGKM9xa6?usp=sharing

Scrivener je zpětně kompatibilní, takže jakákoli nová verze v sobě obsahuje vše, co bylo ve verzi staré, takže se nemusíte bát, že byste přišli o nastavení svých projektů, což je velmi milé.


Komentáře

Napsat komentář